کد خبر: 7106

تاریخ انتشار: 2019/10/23 - 12:44

یادداشت / کمیل فتّاحی: شهر باران شهرداری در حد و اندازه ی نام بزرگ رشت می خواهد / لزوم برگزاری جلسه پرسش و پاسخ میان شهردار و رسانه ها

“رشت گیلان” / کمیل فتّاحی: تا کنون آنچنان که باید در میان رسانه های محلی درباره کیفیت عملکرد شهردار رشت بعنوان اصلی ترین مدیر اجرایی شهر باران نقد و بررسی و تحلیل کارشناسی صورت نگرفته است و اغلب رسانه ها بصورت موردی با زیر ذره بین بردن عملکرد شهردار, سطح کیفی کارنامه او را به اطلاع مخاطبین می رسانند. 

حال اما در کنار مناسبات قدرت و بده بستان های پشت پرده و یارگیری های آشکار و نهان میان اعضای شورای شهر رشت و برخی حلقه های سیاسی و اجرایی استان، آنچه در نگاه عوام آشکار و پیداست، اینکه می بینند هر دفعه با آمدن هر شهردار، چه مقدار تغییر و تحولات و پیشرفت در سطوح مختلف شهر رشت حاصل شده است!

بر این اساس از دید اقشار مختلف جامعه، شایستگی و توانمندی شهردار، با چند پارامتر کلی سنجیده می شود، اولا اینکه آیا شهردار در اظهار نظر پیرامون دغدغه های عمومی شهروندان، به اندازه کافی از معضلات اصلی شهر و مطالبات مردم مطلع هست؟ یا این سخنان نشانگر عدم اطلاع و شناخت کافی نسبت به مشکلات مردم بوده و به نظر می رسد وی در اغلب موارد با کلی گویی سعی در فرافکنی دارد! و نکته دوم در بررسی شایستگی شهردار از نگاه عامه مردم, اینکه به عینه تلاش او و مجموعه زیردستانش برای رفع مشکلات مردم و گام برداشتن در مسیر رشد و توسعه ی شهر قابل مشاهده باشد، نه اینکه صرفا در تبلیغات رسانه ای عنوان شود که باید چنان کرد و می خواهیم چنین کنیم!

با این مقدمه در بررسی و سنجش عملکرد شهردار فعلی کلانشهر رشت، آنچه با وجود ناتمام ماندن بسیاری پروژه های از پیش وعده داده شده و همچنان پافشاری بر سخن محوری و نه عملگرایی می توان در تراز قضاوت عمومی قرار داد, اینکه شاهد حضور افرادی در منصب بزرگی به نام شهرداری کلانشهر رشت هستیم که با هر میزان تخصص و تجربه، اما در حوزه های مختلف مدیریت شهری، از جمله عمرانی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی، ورزشی و … فاقد کارایی لازم برای تکیه زدن بر مسند شهرداری رشت هستن! و این نه سخنی از روی عناد و بدبینی، بلکه حاصل نگاه شهروندانی است که بعنوان صاحبان اصلی شهر، هر کدام در حد قوه ی ادراک خود، دایره تحولات و رشد و توسعه ی کوچه و خیابان و سیمای کلی شهرشان را دیده و سنجیده و بر همین اساس دیدگاه خود را در قالب این انتقاد کلی بیان می کنند که: شهر باران شهرداری در حد و اندازه ی نام بزرگ شهر رشت می خواهد.

IMG_6844

با این اوصاف آنچه بنظر راهگشا و سازنده است، ایجاد گفتمانی دو سویه میان رسانه ها و بویژه منتقدین و شهردار رشت است که می تواند به شناساندن بهتر و دقیق تر ضعف ها و ارائه راهکارهای عملی توسط صاحبنظران منجر شود. لذا پیشنهاد می کنیم رسانه های مستقل و خبرنگاران محلی در راستای رسالت شغلی خود، از شهردار رشت دعوت کنند تا در نشستی به پرسش و انتقادات آنها که بازتابی از مطالبه گری شهروندان خواهد بود پاسخ دهد. امری که در صورت توجه شخص شهردار به پاسخگویی، نمود بارز احترام به حقوق شهروندی و عمل به وظیفه در قبال مردم خواهد بود.

 “رشت گیلان”: انتشار اخبار و یادداشت های دریافتی به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می شود.

ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان