کد خبر: 6876

تاریخ انتشار: 2019/08/18 - 20:51

يادداشت: آقای فرماندار، “آستارا فرزند واقعی گیلان است”

“رشت-گیلان”, با یک جستجوی سطحی در کتب تاریخی، قدیمی‌ترین مآخذی که در آن از نام “آستارا” یاد شده، کتاب “حُدودالعالم” نوشته شده در سال ۳۶۱ شمسی است که نخستین کتاب جغرافیا به زبان فارسی بوده و در این کتاب از “آستارا” بعنوان بخشی از قلمرو گیلان یاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی “رشت-گیلان”, با یک جستجوی سطحی در کتب تاریخی، قدیمی‌ترین مآخذی که در آن از نام “آستارا” یاد شده، کتاب “حُدودالعالم” نوشته شده در سال ۳۶۱ شمسی است که نخستین کتاب جغرافیا به زبان فارسی بوده و در این کتاب از “آستارا” بعنوان بخشی از قلمرو گیلان یاد شده است.

با پژوهشی در ریشه های فرهنگی و بافت جامعه شناختی مردمان آستارا در می یابیم این خطه ی جداناشدنی از استان گیلان، همواره بعنوان بهشت غربی استان گیلان، در مجاورت استان اردبیل، نشانه ی بارز همزیستی و همگرایی کامل دو قوم ترک و تالش بوده و همچنین با وجود انبوه ذخایر طبیعی و اقلیمی در آستارا، موجب شده است تا انبوه هموطنان ترک نیز طی سالها برای کار و زندگی به این گوشه از استان گیلان مهاجرت کرده و برخی از آنها ماندگار بشوند.

با این اوصاف، صحبت های اخیر حسن رستم زاده فرماندار شهرستان آستارا که از مدیریت برنامه و بودجه استان گلایه کرده و در اظهارات عجیب خود آستارا را فرزند خوانده گیلان دانست! سخنی نکوهیده و غیر مسئولانه است که عدم توجه جناب فرماندار به تبعات معنایی برخی واژگان را نشان می دهد!

01
و شاید عالی ترین نماینده دولت در شهرستان آستارا، از شناخت و تحلیل لازم نسبت به برخی تحرکات شیطنت آمیز در گستره ی استان گیلان بی اطلاع است که اینگونه بخاطر مشکلات مدیریت و برنامه ریزی بودجه در استان، آستارا را فرزند خوانده گیلان می نامد!
و لابد جناب فرماندار آستارا توجه نکرده اند که این روزها مشکل تقسیم اعتبارات فقط خاص آستارا و یا یک شهر و استان نیست، بلکه بخاطر جنگ اقتصادی و تحریم ها، تمام کشورمان با کمبودهایی مواجه است.

لذا اظهارات آقای رستم زاده می توانست ضمن بیان نقد به دولت و یا مطالبه ی تقسیم عادلانه بودجه و اعتبارات برای شهرستان متبوع خود، به گونه بیان شود که ناخواسته توسط معدود افراد بعنوان زمینه چینی برای انتقال شهرستان آستارا به جغرافیای استان اردبیل تعبیر و تفسیر نشود!
و با گفتن اینکه ” آستارا فرزند خوانده گیلان است” بدگمانی افرادی را که به دنبال بهانه ی ایجاد شکاف میان اقوام گیلانی و ترک هستند تحریک و تقویت نکند!

و آخر اینکه اقوام ساکن گیلان از شرق تا غرب و جنوب تا شمال که طی قرن های متمادی با وجود از سر گذراندن حوادث و رخدادهای گوناگون، اکسیر ناب فرهنگ و تمدن گیلانی را ذره ذره طرح ریخته و بنا نهادند، آنگاه که هزاران قوم مهاجم و مهاجر به گیلان بزرگ پا بنهند، چنان در سرسبزی جنگل ها و استواری کوهایش استحاله می شوند که جز رنگ همیشه سبز گیلان، هیچ رنگی جلب نظر نمی کند.

به قلم: كميل فتاحى

ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان