کد خبر: 5921

تاریخ انتشار: 2019/04/20 - 10:13

باغ محتشم رشت را دریابید! – ژاله گیتی نژاد

“رشت گیلان / ژاله گیتی نژاد”: يكى از مشهورترين باغ هاى سرزمين گيلان كه شايد به لحاظ طراحى و موقعيت مكانى در نوع خود از ساليان دور همواره زبانزد عام و خاص بوده “باغ محتشم” است و اميد مى رود كه با تمامى فرازها و نشيبهاى روزگار لااقل حافظ فرم اصيل اين پارك با تمامى […]

“رشت گیلان / ژاله گیتی نژاد”: يكى از مشهورترين باغ هاى سرزمين گيلان كه شايد به لحاظ طراحى و موقعيت مكانى در نوع خود از ساليان دور همواره زبانزد عام و خاص بوده “باغ محتشم” است و اميد مى رود كه با تمامى فرازها و نشيبهاى روزگار لااقل حافظ فرم اصيل اين پارك با تمامى زيبائيهايش باشيم. در پس زيبائيهاى كم نظير اين پارك، خاكى حاصلخيز كه مى تواند مأمن گل هاى زيبا باشد بسى حيف و صد افسوس كه شايد به منظور و به هدف كاربرى تفريحى بالاتر، قسمتى از آن تبديل به يك پارك بازى كم كيفيت با وسايلى كه به دفعات به لحاظ عدم امنيت جانى مورد نقد اهالى شهر و دلسوزان اين مرز و بوم قرار گرفته بود. تجربه اى بس تلخ كه اگر چه شايد در ابتدا به درجاتى لبخند و كمى هيجان بر لب كودكان و نوجوانان نهاد لكن در دهه اخير چون آينه اى زنگار گرفته مايه رنجش خاطر طبيعت دوستان نيز گشته است.
منكر نياز هاى طبيعى شهرهاى مدرن نيستيم و نخواهيم بود چه خوب مى شد كه يك شهر بازى در جايگاهى مناسب با وسعتى بى نظير با وسايلى استاندارد و فضايى دلپذير براى گذران اوقات فراغت جوانان و كودكان ايجاد مى شد.رونق اقتصادى حاصل از ايجاد چنين فضاهايى بر كسى پوشيده نيست. ضمن آنكه چنين حركتى در جهان كنونى در جهت جلب توريست مى تواند بسيار مهم و پرفايده باشد. ليك چنين امرى مستوجب دورانديشى و پرهيز از سطحى نگرى بوده كه شرح آن مجالى در خور را مى طلبد تا حق كلام ادا گردد.
598c7502-d9f1-4747-96f4-698b5ad11e50
به هر روى امروز كه پس از گذر از تمامى تجربيات تلخ و زخم هايى كه بر پيكر اين باغ زيبا زديم، وقت آنست كه با طراحى منحصر به فرد و كارشناسى شده با تلفيقى از مدرنيته و سنتهاى اين مرز و بوم در طراحى باغ هاى اصيل ايرانى، منطقه پاكسازى شده از آلات فرسوده موجود در اين پارك را با گل هايى زيبا زينت بخشيم تا شايد لااقل دلِ ” باغ محتشم ” را بدست آوريم. باغى كه در تمامى اين ايام با ديدن اين ناملايمات و زخم ها به پيكرش سكوت كرد.و مدتهاست كه بوى رود زيبايى كه در آن جارى بود و از آن مى گذرد مشامش را مى آزارد.
بياييم درك كنيم عظمت حضور اين پارك زيبا در قلب اين شهر را و به حرمت سكوتش در برابر مصائبى كه بر وى گذشت كمى دلش را بدست آوريم و آنرا به اصل خويش برگردانيم و چه تحفه اى والاتر از گل براى دلجويى از اين باغ عزيز
          اين زمان آمد مرا اين حال پيش
                              از كه نالم چون زدم بر خويش نيش
          هر چه گفتى هست او زان بيشتر
                              ليك مى ترسم كه هنگام سحر
           ناله ها پيش خداى خود كند
                              وز براى تو دعاى بد كند
          ارادتمند: ژاله گيتى نژاد – كارشناس مديريت گردشگرى
برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان