کد خبر: 5879

تاریخ انتشار: 2019/04/11 - 12:11

امیرانتخابی خبر داد:

پرونده کشتی گیله مردی برای ثبت جهانی آماده می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: پرونده کشتی گیله مردی برای جهانی شدن در دست تهیه است.

3976AC99-B992-4647-A490-FBAB3BAA5C83

شهرود امیر انتخابی در حاشیه مراسم انتخاب پهلوان گیله مرد در فومن ضمن اعلام این خبر گفت: کشتی گیله مردی به عنوان یک نماد و نشانه پهلوانی و مردانگی و به دلیل اهمیت آن در فرهنگ گیلان زمین به همراه آیین نیایش آن به همت این اداره کل در سال 1390 به شماره ۴۱۴ در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان افزود: هر چند ثبت جهانی این میراث معنوی نیازمند تلاش‌های فراوانی در عرصه داخلی و خارجی است ، این اداره کل با همکاری دستگاه های متولی امر ، مراحل ثبت جهانی و تهیه پورپوزال پرونده را در دست تهیه دارد.

وی ادامه داد: به همین منظور نشستی با حضور رئیس انجمن ورزش‌ها و بازی‌های سنتی جهانی، رئیس فدراسیون ورزش‌های روستایی و عشایری کشتی کشور، رئیس انجمن کشتی گیله مردی و جمعی از پیشکسوتان کشتی گیلان در هتل معین فومن برگزار شد.

امیر انتخابی در ادامه گفت: به ‌طور سنتی، این مراسم در انتهای تابستان وقتی کار کشاورزی پایان می‌یابد یا حین بازدید چهره‌های دولتی یا در پایان مراسم مذهبی، (مثلاً در حین علم وَچینی در حیاط امامزاده‌ها در آغاز محرم) برگزار می‌شود. تا ادوار اخیر، کشتی بین چند ورزشکار ویژگی معمول همیشگی ازدواج‌های روستایی بود.

سیبیل توکی، پسا لنگ، تک موشت، سر جیگیر، سرفوشان، دس به لنگ، دس به چکره، ران پوشی از جمله فنون کشتی گیله‌مردی است.

منبع: ايلنا

برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان