کد خبر: 2412

تاریخ انتشار: 2018/09/08 - 13:24

بی تدبیری مدیرکل محیط زیست گیلان تهدیدی برای مناطق چهارگانه

پارك ملي بوجاق كياشهر با مساحت 3447 هکتار به عنوان نخستين پارك ملي خشكي و دريايي كشور و تنها پارک ملی استان گيلان در محدوده شهر كياشهر و بخش زيباكنار قرار دارد.

پارك ملي بوجاق كياشهر با مساحت 3447 هکتار به عنوان نخستين پارك ملي خشكي و دريايي كشور و تنها پارک ملی استان گيلان در محدوده شهر كياشهر و بخش زيباكنار قرار دارد. تنوع قابل توجهی از گونه های مختلف زیستگا ههای آبی و خشکی در محدوده این تالاب قرار دارد که از جمله آنها می توان به زیستگاه های علفزار، تالاب های کم عمق و عمیق، مصب و بخشی از رودخانه سفیدرود و سواحل گلی و شنی اشاره کرد. پارک ملی بوجاق یکی از مهمترین زیستگاههای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی – کنار ابزی و خشک زی در ایران و منطقه می باشد. همچنین از زیستگاه های مهم برای زیست گونه های ارزشمند و در خطر انقراض جهانی از جمله خروس کولی شکم سیاه و غاز پیشانی سفید کوچک و.. است. از جمله مهمترین ویژگی های این پارک علاوه بر زمستان گذرانی پرندگان مهاجر میتوان به مناسب بودن این مکان برای زاد آوری ماهیان ، خصوصا نقش ویژه رودخانه سفیدرود برای مهاجرت و زادآوری ماهیان خاویاری اشاره نمود. مطالعه حیات وحش در 4 رده مهره داران منجر به شناسایی 21 گونه پستاندار، بيش از 300 گونه‌ پرنده، 5 گونه خزنده و 2 گونه دوزیست و 25 گونه ماهي گردیده است . در اين ميان دهها گونه از پرندگان و پستانداران اين منطقه منحصر بفرد ، در فهرست كتاب سرخ IUCN ( فهرست گونه هاي در خطر تهديد جهاني ) قرار دارند . همچنين قريب به 248 گونه گیاهی تاكنون در اين منطقه شناسايي شده است . اين منطقه داراي طرح جامع و تفصيلي بوده که تاکنون اعتبارات زیادی برای این امر تخصیص یافته است.
عدم اعمال قوانین و ضوابط محیط زیستی و چشم پوشی از شرح وظایف تهدیدی جدی و تعرض به تنها پارک ملی خشکی دریایی خاورمیانه است ، مانور هوایی نیروهای مسلح و شرکتهای وابسته در زون امن و زون حفاظتی خود نقص اشکار قوانین و ضوابط در پارک ملی بوجاق می باشد . مانورهای هوایی چند سالی است که در محدوده پارک ملی بوجاق اجرا می شود از سال 1394 پس ازاینکه مدیریت جدید سکان دار اداره کل حفاظت محیط زیست شد مناطق چهارگانه بخصوص پارک ملی بوجاق مورد بی تدبیری قرار گرفته که آثارو تبعات آن از دید فعالان – کنشگران – کارشناسان و اساتید محیط زیست پنهان نمانده است نمونه بارز آن مانور هوایی نیروهای چترباز در دل پارک ملی بوجاق است که چندین روزپیش بطور گسترده در پارک ملی در حال اجرا شد.
با توجه به اینکه تنها ساحل ازاد و امن در حاشیه جنوبی دریای کاسپین محدوده پارک ملی بوجاق است و زیستگاه انواع پرندگان مهاجر تابستانه و زمستانه می باشد ، مانور چتربازان و پرواز مستمر بالگرد موجب الودگی بصری و صوتی بسیار شدید گشته که تا شعاع چند ده کیلومتری تمامی زیستمندان وحشت زده می شوند.
حالیه با توجه به اهمیت ملی و بین المللی پارک ملی خشکی دریایی بوجاق از ریاست محترم جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست درخواست داریم ممنوعیت کامل مانور هوایی اعم از بالگرد و پاراگلایدر را اعلام نموده و با توجه به ضعف مدیریتی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نسبت به تداوم کار مدیر کل محیط زیست گیلان بازنگری نمایند تا حداقل از طرف اداره کل آسیبی متوجه مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست و عرصه های طبیعی گیلان نگردد.

WhatsApp Image 2018-09-08 at 12.51.16(1) WhatsApp Image 2018-09-08 at 12.51.16(2) WhatsApp Image 2018-09-08 at 12.51.16(3) WhatsApp Image 2018-09-08 at 12.51.17 WhatsApp Image 2018-09-08 at 12.51.17(1) WhatsApp Image 2018-09-08 at 12.51.16

محمد محمدیان حسن کیاده
مدیرعامل شبکه تشکلهای غیر دولتی محیط زیست و منابع طبیعی گیلان

ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان