کد خبر: 2407

تاریخ انتشار: 2018/09/07 - 15:04

تلاش دولت برای فروش زمین های کشاورزی به مهاجرین! / برابری قیمت پراید با سه و نیم تن برنج!

“رشت-گیلان” – علی احمدی کاسانی کشاورزی از معدود بنگاه های اقتصادی خصوصی مطلقا مولد است که قسمت اصلی سبد غذایی جامعه را تامین می‌کند و در تمام کشورها از احترام بی نظیری برخوردار است. در بسیاری از کشورها کشاورزان بخاطر نسبت بالای درآمد به هزینه ی سالیانه در طبقه ی ثروتمندان جامعه خود قرار می‌گیرند. […]

“رشت-گیلان” – علی احمدی کاسانی

کشاورزی از معدود بنگاه های اقتصادی خصوصی مطلقا مولد است که قسمت اصلی سبد غذایی جامعه را تامین می‌کند و در تمام کشورها از احترام بی نظیری برخوردار است. در بسیاری از کشورها کشاورزان بخاطر نسبت بالای درآمد به هزینه ی سالیانه در طبقه ی ثروتمندان جامعه خود قرار می‌گیرند.

RashtGilan

این روزها و در حالی که فصل برداشت برنج در حال پایان است، شنیده می شود که بخاطر افزایش عرضه ی کشاورزان قیمت بهترین نوع برنج هاشمی صدری به حدود ده هزار تومان کاهش یافته.

برنج سفید محصول فراوری شده ای است که پس از خشک کردن به بازار عرضه می‌شود. یعنی آن چیزی که که ما بعنوان برنج می‌خریم در واقع چیزی در حدود سی درصد محصول اولیه بوده که در مراحل مختلف فراوری شامل پوست کنی و تراش و… از وزن آن به نفع مصرف کننده و به ضرر کشاورز کاسته شده است. یعنی به عبارتی کشاورز سه تن محصول خام برداشت می‌کند و کمتر از یک تن آن قابلیت فروش دارد (برخلاف بسیاری از محصولات دیگر مانند خیار و میوه و… که با وزن اولیه بفروش می رسند) .

دولت برای جلب رضایت عمومی با دادن یارانه به برنج وارداتی موفق به کنترل و حتی کاهش قیمت برنج شده است. اما به چه قیمتی؟ به قیمت نابود شدن اقتصاد کشاورزی که با فروش هر کیلو محصول خشکش دو کیلو میوه تر نمی تواند بخرد! کشاورزی که به امید آمدن یک تهرانی که ته جیبش ده میلیون پول دارد مانده تا زمین آبا اجدادی اش را به قیمت متری  ده هزار تومان بفروشد و خلاص! مگر زندگی چقدر ارزش جان کندن و به هیچ چیز نرسیدن دارد!

در نظر داشته باشیم که برای خرید یک پراید، کشاورز باید سه و نیم  تن برنج سفید بفروشد. یعنی بیش از  ده تن محصول خام درو کند!

 

ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان