کد خبر: 1005

تاریخ انتشار: 2016/05/31 - 9:27

مشکل خیابان‌های خالی از اتوبوس جدی است:

شهردار تذکر کمیسیون حمل و نقل را جدی بگیرد

اختصاصی/”رشت.گیلان”: اتفاقاتی که در جلسه شورای شهر در یکشنبه روی داد، باعث شد سخنانی که در جلسه صبح یکشنبه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک گفته شد کمتر مورد توجه قرار بگیرد.   به گزارش وبسایت “رشت.گیلان” در جلسه اخیر این کمیسیون واقعیت‌هایی عیان گشت که نشان می‌دهد خیابان‌های شهر رشت با یک بحران جدی روبه‌رو هستند. در […]

اختصاصی/”رشت.گیلان”: اتفاقاتی که در جلسه شورای شهر در یکشنبه روی داد، باعث شد سخنانی که در جلسه صبح یکشنبه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک گفته شد کمتر مورد توجه قرار بگیرد.

 

مشکل خیابان های خالی از اتوبوس در رشت

به گزارش وبسایت “رشت.گیلان” در جلسه اخیر این کمیسیون واقعیت‌هایی عیان گشت که نشان می‌دهد خیابان‌های شهر رشت با یک بحران جدی روبه‌رو هستند. در حالی که ثابت قدم در یک سال گذشته اصلاح سیستم اتوبوسرانی را یکی از وجوه طرح‌های خود برشمرده است. پیاده راه به عنوان پروژه‌ای قابل دفاع زمانی کامل می‌شود که سیستم اتوبوسرانی کارآمد بتواند ترافیک منتهی به بافت تاریخی مرکز شهر را مدیریت کند. طرح‌های ترافیکی خیابان‌های اطراف میدان مرکزی نظیر خیابان شریعتی تا زرجوب بدون ترافیک روان اتوبوس‌ها دردسرآفرین خواهد شد.

وقتی در جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شوای شهر رشت مشخص شد که در حال حاضر عملاً فقط ۷ اتوبوس در شهر فعالیت می‌کند، رضا رسولی، رییس کمیسیون که معمولاً از مدافعان شهردار رشت و برنامه‌هایش است لب به انتقاد گشود و به طور جدی به شهردار تذکر داد تا نشان دهد تا جایی با ثابت قدم همراه است که حقوق مردمی که به او رای داده‌اند تضییع نشود. بی‌تردید ریشه بسیاری از انتقادات بی‌پایه مخالفان شهردار در شورای شهر ریشه در کدورت و عداوت شخصی دارد. اما ثابت قدم نمی‌تواند درباره تذکرات همفکران خودش نیز چنین توجیهی داشته باشد. چون آن‌ها پیش از ان‌که همفکر شهردار باشند، نماینده مردم در شورای شهر هستند و نمی‌توان انتظار داشت که اگر کوتاهی اشکاری در وظایف شهردار ببینند، مخصوصاً اگر منجر به تضییع حقوق شهروندان شوند همچنان سکوت کنند.

از سوی دیگر کمیسیون حمل و نقل و ترافیک یکی از کارشناسی‌ترین کمیسیون‌های شورا در یک سال گذشته بوده که تا حد ممکن از حاشیه‌های معمول و مضر جلسات شهرداری دور مانده است. تخصص رضا رسولی به عنوان رییس این کمیسیون و تلاش او برای غیرجناحی کردن این جلسات، یکی از دلایل مفید بودن کمیسیون حمل و نقل بوده است. اما خروجی این تخصص چندان که باید مطلوب نبوده و این به خاطر بی‌توجهی مدیریت شهرداری به مطالبات کمیسیون است. ماه‌های طولانی است که مردم منتظر راه‌ افتادن خط بی‌آر‌تی هستند و هنوز خبری نشده است. تعداد اتوبوس‌های سالمی که در شهر تردد می‌کنند به عدد نگران‌کننده هفت رسیده است.

مردم کاری ندارند که در قرارداد اتوبوس های خریداری شده چه مشکلاتی وجود داشته و موانع حقوقی آغاز به کار اتوبوس‌های جدید چه بوده است. مردم می‌بینند که نصف یک خیابان تنگ به نام بی‌آر‌تی جدا شده، اما چون اتوبوسی در آن تردد نمی‌کند عملاً بلااستفاده مانده است.

زمان زیادی گذشته و فرصت بیشتری برای توجیه تاخیرها باقی نمانده است. شهردار رشت باید به این سوال رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک پاسخ دهد که چرا تعداد اتوبوس‌های فعال شهر به هفت عدد کاهش یافته است. چرا هیچ اقدامی برای تعمیر اتوبوس‌های کنار مانده صورت نگرفته و همچنین اتوبوس جدیدی به ناوگان حمل و نقل شهری اضافه نشده است؟

در جلسه کمیسیون ترافیک شورای شهر رشت برای شهردار ضرب الاجلی تعیین شد که در اولین فرصت مشکل ناوگان اتوبوسرانی شهری را حل کند. چون این از جمله مطالباتی است که مردم با اعضای شورا در میان گذاشته‌اند.

اما نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و بخصوص رییس آن یعنی رضا رسولی ترجیح داده‌اند بدون گزیر به حاشیه و در چارچوب نگرانی‌های مردم, مضوعی مشخص را از شهرداری مطالبه کنند و نشان دهند که وقتی پای حقوق مردم در میان است، با شهردار یا هر مقام دیگری مماشات نمی‌کنند.

وقتی رضا رسولی که همیشه از برنامه‌های شهرداری به دلیل قرار داشتن در مسیر توسعه حمایت می‌کند، این انتقاد و تذکر او، یک واکنش جدی در حوزه تعامل شورا و مدیریت شهری در مقابل کوتاهی‌های هردار است.

شهردار نباید انتظار داشته باشد که حامیانش در شورا در مقابل مطالبات مردم کوتاهی کنند و از کوتاهی شهرداری در بخی حوزه‌ها چشم پوشی کنند.

مشکل اتوبوس‌های کهنه و جدید درون‌شهری می‌رود که به موضوعی حاد تبدیل شود. شاید بهتر باشد جناب آقای شهردار، با نگاهی کاملاً عاقلانه، تذکر کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر و رییس آن را جدی بگیرد. رشت منتظر تصمیم شهردار برای حل مشکل اتوبوس‌هاست.

ارسال دیدگاه

قدر hiva <
  1. اینستاگرام رشت-گیلان